Hírek

Berzeviczy Ádám emlékmise a Mátyás templomban

A száz éve, 1924-ben elhunyt Berzeviczy Ádám emlékére mutat be szentmiseáldozatot Martos Levente Balázs püspök, vezető káplánunk 2024. október 3-án 18 órától a Mátyás templomban. A szentmisét azok számára, akik nem tudnak személyesen jelen lenni, az interneten közvetítjük: https://www.youtube.com/watch?v=iq6qqBr2TB0

Berzeviczy Ádám 150 éve, 1874-ben lett tiszteleti máltai lovag, 1885-ben letette az örökfogadalmat, ezzel a Szuverén Máltai Lovagrend első osztályának tagja, fogadalmas lovag, azaz jogi lovag, majd 1891-től tiszteletbeli kommendátor lett a Prágai majd az Osztrák Nagyperjelségben, 1915-től pedig wladislawiai, majd 1920-tól brünni kommendátor. Halála előtt nem sokkal tiszteletbeli tartománynagy lett. Ő az eddig legmagasabb rangú és beosztású magyar származású máltai lovag.

Berzeviczy Ádám később, 1916-23 között a Szuverén Máltai Lovagrendet képviselte ügyvivőként a bécsi udvarnál, majd a Monarchia összeomlása után Bécsben, mint követségi tanácsos. 

Lovagrendünkön kívüli tevékenysége is szerteágazó volt, tehetségét fontos világi megbízatásokban kamatoztatta. Cs. és kir. kamarás, valóságos belső titkos tanácsos volt, cs.kir. altábornagy, I. Ferenc József főpálcásmestere. Az I. oszt. Vaskoronarend és a Lipót rend lovagkeresztjének kitüntetettje.

Életének talán legtragikusabb eseménye Erzsébet királyné 1898. szeptember 10-én bekövetkezett halála volt. 1894-ben lépett a királyné szolgálatába, és útimarsallként Erzsébet királyné távolléteit szervezte. Sztáray Irma tanúsága szerint Berzeviczy többször próbálta a királynét lebeszélni az általa veszélyesnek ítélt genfi útról, de hiába. A királyné utolsó utazásán is ő teljesített szolgálatot, de a sorsdöntő percben, 1898. szeptember 10-én, amikor egy olasz anarchista Genfben, a tó melletti sétányon meggyilkolta a királynét, nem lehetett Erzsébet mellett, mivel a királyné parancsára a Genfi tó túlpartján várta a királyné megérkezését. A Nemzeti Múzeum őrzi azt a fekete kesztyűt, amelyet Erzsébet királyné halálakor viselt. A fekete keretben, a kesztyű mellett lévő német nyelvű szöveg szerint Berzeviczy Ádám pecsétjével és saját kezű aláírásával igazolja, hogy őfelsége Erzsébet császárné ezt a kesztyűt viselte a meggyilkolásakor,1898. szeptember 10-én. Az 1898. október 1-jén Bécsben kelt irat folytatásából az is kiderül, hogy szerzője saját kezűleg húzta le a halottról a kesztyűt, és emlékül megtarthatta.

Berzeviczy Ádám unokaöccse, Berzeviczy György emlékirataiban érdekes adalékkal egészíti ki ezt a történetet: "Biarritzban a Hotel d'Europe tulajdonosa érdeklődött, hogy rokonom volt-e Berzeviczy Ádám, aki Erzsébet királyné főudvarmestere volt és gyakran időzött a királynéval hoteljében. Amikor megtudta, hogy unokaöccse vagyok, elmondta, hogyan alakította át bátyám szentéllyé Erzsébet királyné lakosztályának egyik szobáját. A máltai lovagok, ahol leterítik keresztes köpenyüket, az miséző hellyé alakul át. Ez a szokás a keresztesháborúkig nyúlik vissza, mert a keresztesvitézeknek ritkán volt alkalmuk szentelt helyen hallgatni szentmisét. Ádám a Hotel d'Europe egyik szobájában terítette le köpenyét és itt imádkozott Erzsébet királyné fiának lelkiüdvéért. Ferencz József később Ádám bátyámnak ajándékozta azt a fekete kesztyűt, amelyet Erzsébet királyné közvetlenül Luccheni merénylete után a szívéhez szorított."

Berzeviczy Ádám egyik ősének, Berzeviczy Pál altárnokmesternek a jelmondata száz éve elhunyt rendtársunk életére is igaz: „Nec altitudo nec abyssus terret.” Sem a magasság, sem a mélység nem riaszt.

Érdekes további részletek olvashatók illetve hallgathatók meg Berzeviczy Ádám életéről a Vatikáni Rádió magyar adásának műsorában: https://www.vaticannews.va/hu/egyhaz/news/2024-05/berzeviczy-klara-berzeviczy-adam-tabornok-maltai-lovag-100.html

VL

 

Magyar Máltai Lovagok Szövetsége (MMLSz)

H - 1014, Budapest Fortuna utca 10.
Tel.: mobil: +36 30 373 8054 | e-mail: mmlsz@maltai.hu