HÍREK
A Máltai Rend orvosi felszereléseket küld Libériába
A Máltai Rend orvosi felszereléseket küld Libériába, az Ebola vírus elleni küzdelemhez
Az Ebola-vírus terjeszkedése Nyugat-Afrikában
A szeptember eleji adatok szerint a vírus eddig 1900 ember halálát okozta Nyugat-Afrikában.
Szeptember 2-án megérkezett Monroviába, Libéria fővárosába, a Szuverén Máltai Lovagrend által kifejlesztett „Ebola-csomag”. A szállítmány főleg olyan gyógyszereket, felszereléseket és berendezéseket tartalmaz, amelyek segítenek a lakosság körében a fertőzéseket megelőzni, óvják a kórházi és orvosi személyzet egészségét, és nélkülözhetetlenek a betegek kezelésében. Ezek közt szerepelnek teszt-anyagok és gyógyszerek, víztisztítószerek, fertőtlenítőszerek, szappanok, sterilgéz és hőmérők.
A szállítmányt a „Global Fund for Forgotten People”(a Máltai Rend speciális ügynöksége, amelynek feladata, hogy a Rend humanitárius projektjei számára anyagi forrásokat biztosítson) finanszírozta; az Ordre de Malte France (a Máltai Rend Francia Szövetsége) juttatta célhoz; a megállapodást pedig július végén egy Rómában tartott ülésen kötötték meg, amelyen részt vett az Olaszországhoz és a Szuverén Máltai Lovagrendhez akkreditált két libériai nagykövet, és a Rend Nagyispotályosa, Dominique de la Rochefoucauld-Montbel.
„Ez az első szállítmány bizonyítja az épülő sikeres együttműködést a Monroviai kormánnyal, amely keményen küzd az Ebola járvány ellen,”- mondta a Máltai Rend Libériai nagykövete, Pier Luigi Nardis. „Ezekben a napokban azon dolgozunk, hogy több támogatást küldjünk, és megbirkózzunk egy napról napra rosszabbodó humanitárius és egészségügyi helyzettel.”
Egy hónappal a riasztás után, amit az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (World Health Organization, WHO) augusztus 8-án indított azzal, hogy a járványt „nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzet”-nek nyilvánította, az érintett országokban továbbra is rendkívül súlyos állapotok uralkodnak. Monroviában, Libéria fővárosában, nincs elég kórházi ágy, és a betegek száma folyamatosan emelkedik. A becslések szerint Nyugat-Afrikában a vírus eddig 3500 embert fertőzött meg, akik közül 1900-an meghaltak.
Szintén a WHO szerint, mielőtt a járványt teljesen felszámolnák, akár húszezer ember betegedhet meg.
A Szuverén Máltai Lovagrend évek óta működik a Libériai Köztársaságban: támogatja a guineai határ melletti Ganta lepratelepet, amit a Congregatio Consolata nővérek működtetnek. A humanitárius tevékenységeket az elmúlt években kiszélesítette a Libériai Köztársaság és a Szuverén Máltai Lovagrend közt 2011-ben aláírt egészségügyi együttműködési megállapodás.
A nemzetikormánnyal való együttműködésnek köszönhetően, a Máltai Rend Francia Szövetsége a szomszédos Guinea Conakry államban is üzemeltet klinikákat, szervez korai felismerési és figyelemfelkeltő kampányokat. A szakértők szerint onnan indult 2014 elején az Ebola-vírus, mielőtt átterjedt volna más országokra.