Hírek
Emlékülés a Parlamentben a Máltai Rend 900. évfordulója alkalmából
Semjén Zsolt, felidézve a lovagrend történetét elmondta, hogy az 1956-os forradalom idején a lovagok segélyszállítmányokat juttattak Magyarországra, és a forradalom Vörös Hadsereg általi eltiprása után segítséget nyújtottak a magyar menekülteknek. Hozzátette: 1989. február 4-én alakult meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. Mint mondta, retorikai túlzás nélkül állítható, hogy mindennek világtörténelmi jelentősége volt. Döntő módon járult hozzá a Szeretetszolgálat a keletnémet menekültek ügyének felkarolásával ahhoz, hogy Magyarország - átengedve a menekülteket Ausztriába - megnyitotta a vasfüggönyt, lényegileg hozzájárulva a szocializmus összeomlásához és a két német állam egyesüléséhez.
Emlékeztetett arra is, hogy 2010. november 29-én az Országgyűlés elsöprő többséggel megszavazta azt a kétoldalú együttműködési megállapodást, melynek értelmében a máltaiak az egyházival azonos támogatást kapnak minden közfeladatot ellátó tevékenységükhöz.
Szólt arról is, hogy amint a világon mindenütt, úgy Magyarországon is gondot jelentenek a jogalap nélküli, úgynevezett lovagrendek, legfőképpen az ál-máltai rendek. Az ezekkel szembeni fellépése a rendnek jogilag nehézkes, sok esetben védjegyjogi vitává válik, megnyugtató eredmény nélkül. A rend részéről visszatérő jogos igény az ezekkel szembeni hatékony állami fellépés - mondta a kormányfő helyettese.
Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke arról beszélt, hogy a konferenciával ünneplik a 85 éves Magyar Máltai Lovagok Szövetségét (MMLSZ) és a 25 éves Magyar Máltai Szeretetszolgálatot is.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a máltaiak elődei "hősök voltak, akik keresztény értékekért harcoltak", hogy segítsék a szegényeket és gyógyítsák a betegeket. Úgy fogalmazott: a mai lovagok a "bravúr emberei", mert "a világban tapasztalható rosszat a jóval győzik le". Meglátása szerint "ez a lovagrend sziklára épült", és "a Szűzanya oltalma alá helyezi küldetését". Szólt arról is, hogy a máltai lovagrend már a 12. század első felében jelen volt Magyarországon.
A konferencián beszédet mondott Fra Matthew Festing nagymester, Albrecht Freiherr von Boeselager nagyispotályos, Marquis Gian Luca Chivari központi kincstárnok és Náray Szabó Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia professzora.